KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 7437034
*
nr 743 7034
Anders Zorn
(1860-1920), Sverige
Etsning, Anders Zorn (1860-1920), Självporträtt i vargskinsspäls, 1916, 17, 7x12. Hjert&Hjert nr. 164
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
4.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 18:43:20
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/2 19:22:26
1
2.600 kr
23/2 23:44:22
2
4.100 kr
24/2 11:36:03
1
3.000 kr
24/2 11:36:27
1
3.500 kr
24/2 11:36:51
1
4.100 kr
24/2 11:37:12
1
4.200 kr
27/2 17:38:34
3
4.500 kr
27/2 18:39:00
4
Vinnande bud
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Anders Zorn
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Läs mer om Anders Zorn
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: anders zorn etsning etsningar grafik hjert&hjert nr svensk grafik svensk grafiker svensk konst svensk konstnär svenska grafiker svenska konstnärer sverige
-
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:57
-
4089 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Söder. Signer..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:32
-
4044 Etsning
Rimer Cardillo (f. 1944), Uruguay. "Sunflower". Si..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:22
-
2084 Träsnitt
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Hjorttunga". ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
-
5170 Träsnitt
Oidentifierad konstnär. Signerad, omfamning. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:29
-
4091 Träsnitt
Vytautas Kasiulis (1918-1995), Musikanter. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:36
*
Anders Zorn
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Anders Zorn
nr 743 7034
Anders Zorn
(1860-1920), Sverige
Etsning, Anders Zorn (1860-1920), Självporträtt i vargskinsspäls, 1916, 17, 7x12. Hjert&Hjert nr. 164
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 4.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/2 19:22:26 | 1 | 2.600 kr |
23/2 23:44:22 | 2 | 4.100 kr |
24/2 11:36:03 | 1 | 3.000 kr |
24/2 11:36:27 | 1 | 3.500 kr |
24/2 11:36:51 | 1 | 4.100 kr |
24/2 11:37:12 | 1 | 4.200 kr |
27/2 17:38:34 | 3 | 4.500 kr |
27/2 18:39:00 | 4 | Vinnande bud |
- Tema
27 feb
Grafik
PÃ¥ tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Anders Zorn
Anders Leonard Zorn, född 1860 i Mora i Dalarna, död 1920 i Mora, svensk konstnär.Läs mer om Anders Zorn
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: anders zorn etsning etsningar grafik hjert&hjert nr svensk grafik svensk grafiker svensk konst svensk konstnär svenska grafiker svenska konstnärer sverige
-
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:57 -
4089 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Söder. Signer..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:32 -
4044 Etsning
Rimer Cardillo (f. 1944), Uruguay. "Sunflower". Si..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:22
-
2084 Träsnitt
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Hjorttunga". ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14 -
5170 Träsnitt
Oidentifierad konstnär. Signerad, omfamning. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:29 -
4091 Träsnitt
Vytautas Kasiulis (1918-1995), Musikanter. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:36